maj_2013r
30.05.2013r

30 maja 2013 r. - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Uroczystość Bożego Ciała w religijności polskiej ma duże znaczenie. Należy zaznaczyć związek Eucharystii w tym dniu z całym misterium zbawczym i paschalnym. Zakorzeniona nazwa Boże Ciało  kładzie akcent na boskość Chrystusa. Procesja eucharystyczna  przypomina nam, że jesteśmy zobowiązani do głoszenia Chrystusa, że religia nie jest ?sprawą prywatną?. Wielu z nas w szczególny sposób przygotowuje się do procesji Bożego Ciała. Najpełniej bogactwo treści związane z tajemnicą tego Święta podkreślił Adam Mickiewicz: ?Słowo stało się ciałem, ażeby na nowo twoje ciało człowieku, powróciło w Słowo?.

Procesje Bożego Ciała związane są z publicznym wyznawaniem wiary w obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie i oddaniem Mu czci. Wyjście  na ulice i drogi z Najświętszym Sakramentem przypomina chwile wędrówek Chrystusa po Ziemi Świętej, w czasie których pochylał się nad człowiekiem, błogosławił mu, a w szczególności koił ból ludzi cierpiących, karmił głodnych, leczył chorych a nawet wskrzeszał umarłych.

W naszej Wojskowej parafii Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 09.30 Mszą świętą. W swojej homilii ks. proboszcz zwrócił się do słuchaczy: ?Adoracja Chrystusa w Najświętszym Sakramencie w czasie procesji Bożego Ciała jest wołaniem Boga do człowieka, aby otworzył Mu drzwi swego serca. Chrystus chce przyjść do człowieka, aby go przemienić. Wychodzi nam naprzeciw, daje nam Siebie. Dlatego też powinniśmy nie tylko wielbić Go w czasie procesji Bożego Ciała, ale również przyjmować Go  w Komunii św.. Uroczystość Bożego Ciała przypomina dzień, w którym przyjęliśmy po raz pierwszy Komunię św. Jest to najpiękniejszy dzień w życiu człowieka wierzącego

Na zakończenie Eucharystii wszyscy uczestnicy wyruszyli w Procesji Eucharystycznej do czterech ołtarzy zlokalizowanych na terenie parafii, by ponownie powrócić do Kościoła, aby otrzymać błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.


 
12.05.2013r

12 maja 2013 r. - Rocznica I Komunii Świętej.

Dobrym zwyczajem jest, że w maju po pierwszych Komuniach Św. w parafiach obchodzi się uroczyście także rocznice I Komunii Św. Dlaczego Kościół tak je celebruje?

Wyrasta to z rozumienia podstawowego celu w życiu człowieka, którym jest uwielbianie i służenie Bogu. To nas prowadzi do szczęścia. Pierwszym takim momentem jest chrzest a drugim - przyjęcie Komunii Świętej czyli jedność z Bogiem. To jest najpiękniejszy wyraz naszej miłości do Boga. Kościół pragnie ugruntować to doświadczenie u dzieci poprzez Biały Tydzień, a później poprzez pierwszą rocznicę komunii. To przypomnienie, jak wielkie wydarzenie przeżyliśmy rok temu.

W niedzielę 12 maja o godzinie 11.00 w Kościele Garnizonowym w Złocieńcu została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji dzieci przeżywających rocznicę  Komunii Świętej oraz ich rodzin. W tym roku 12 dzieci z naszej Parafii z klas trzecich Szkoły Podstawowej Nr 3 w Złocieńcu uczestniczyło w tej rocznicowej Eucharystii.   Dzieci aktywnie włączyły się w Liturgię poprzez czytanie Słowa Bożego, modlitwę powszechną, niesienie darów ofiarnych. Do tej uroczystości przygotował, jak również  Eucharystię sprawował, proboszcz  ks. ppłk Sławomir Pałka.

Podczas sprawowanej liturgii dało się odczuć i zauważyć, jak dzieci były szczęśliwe z faktu, że odświętnie ubrane i w uroczystej oprawie liturgicznej mogły jeszcze raz przeżyć swoje spotkanie z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Na zakończenie Mszy świętej ks. proboszcz rozdał dzieciom pamiątkowe rocznicowe obrazki, które będą Im przypominać to wydarzenie. Dzieci, które przeżywały swoją Rocznicę i Ich rodzice złożyli swój dar pieniężny dla Parafii  w kwocie 1000 zł, który jest przeznaczony na witraż ? symbol św. Mateusza Ewangelisty.

Prośmy Boga za wszystkie dzieci, które obchodzą rocznicę swojej I Komunii Świętej, aby ich uroczyste spotkanie z Chrystusem na Eucharystii umocniło Ich przyjaźń z Jezusem i stało się dla Nich początkiem regularnego przyjmowania ?Chleba Życia?.


 
05.05.2013r_g.11.00

?Jezus Chrystus wiele dni na Ciebie czekał,
Dziś przyszedł i w sercu Twym zamieszkał.
Zaprosiłeś Pana w duszy swej czystości,
On Twym przyjacielem, nie czyń Mu przykrości.
Zaufaj Jemu, a będziesz dobrym człowiekiem,
Pomagaj ludziom i radość nieś uśmiechem.?

 

Pierwsza Komunia Święta to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego chrześcijanina. Czas przygotowań do tej uroczystości uświadamia nam, że jesteśmy powołani do tego, aby umożliwić dzieciom odkrycie, jak wielkie znaczenie duchowe ma ten dzień dla całej rodziny.

?Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie" (Mk 10,14) ? tak powiedział Jezus Chrystus do Apostołów. W dniu 05 maja 2013 r. o godzinie 11.00 dwanaścioro  dzieci z naszej wojskowej parafii przyjęło Pana Jezusa do swego serca w Komunii Świętej. Mszy Św. Pierwszokomunijnej przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz parafii ks. ppłk Sławomir PAŁKA.

Cały kościół był wypełniony  przez dzieci, ich rodziców i licznych gości. Dzieci uczestniczyły  nie tylko w Liturgii Słowa (czytania mszalne oraz psalm), ale także modliły się w modlitwie wiernych, mówiły wiersze oraz śpiewały pieśni. Na specjalnie przygotowanym stole przygotowane były dary w postaci chleba, wina  i małych chlebków,  które zostały przyniesione w procesji do ołtarza i złożone na Nim.

Na zakończenie uroczystości Ks. Proboszcz podziękował wszystkim za trud włożony w przygotowanie się dzieci do I Komunii Świętej oraz ufundowanie witraża z symbolem św. Mateusza Ewangelisty, który jest między innymi darem  rodziców i dzieci klas II, a który zostanie zamontowany do końca maja.

Była to bardzo piękna uroczystość, która na pewno zostanie w pamięci dzieci, i ich rodziców na bardzo długo. Ale nie pamięć jest tu najważniejsza. Najważniejsza jest ciągła kontynuacja spotkań z Panem Jezusem w Sakramencie Eucharystii i to właśnie dzieci obiecały Panu Jezusowi w dniu Ich Pierwszej Komunii Świętej.

Msza Święta Pierwszokomunijna  była zwieńczeniem rocznego przygotowania się dzieci do jednego z najważniejszych wydarzeń w ich życiu, kiedy to Chrystus po raz pierwszy zagościł w Ich sercu. Za ten dar dzieci będą dziękować Panu Bogu przez cały zbliżający się tydzień, tzw. Biały Tydzień.

Oprócz szkolnej katechezy, dzieci uczestniczyły wraz ze swoimi rodzicami w nabożeństwach i okolicznościowych katechezach w ciągu całego roku, kiedy to otrzymały poświęcone różańce, medaliki i książeczki. Uwieńczeniem tego czasu jest I Komunia Święta, która w naszej parafii udzielana jest tradycyjnie w I niedzielę maja.

?...Zostań z nami na zawsze już Panie,
Bo przed nami daleka jest droga??
Wśród codziennych radości i smutków
Znajdziemy naszą ścieżkę do Boga.?


 
05.05.2013r_g.9.30

05 maja 2013 r.  - godzina 9.30 ? Modlitwa w intencji strażaków z Wojskowej Straży  Pożarnej.

 

04 maja w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie Świętego Floriana ? patrona strażaków. Z tej okazji dzisiaj o godzinie 9.30 w kościele Garnizonowym w Złocieńcu proboszcz parafii ? ks. ppłk Sławomir Pałka odprawił Mszę świętą dziękczynną za opatrzność bożą i szczęśliwe powroty z akcji, prosząc jednocześnie o dalsze łaski boże za wstawiennictwem św. Floriana dla strażaków i Ich rodzin. W Eucharystii uczestniczyli strażacy z Wojskowej Straży Pożarnej w Złocieńcu wraz ze swoim komendantem i swoimi rodzinami. Wyrazem sympatii dla munduru strażackiego i Ich służby było uczestnictwo licznie przybyłych parafian.

W homilii proboszcz parafii zwrócił się do słuchaczy: ?Drodzy Strażacy!
Wasza codzienna praca, sytuacje w jakich się znajdujecie, mają charakter służby na rzecz drugiego człowieka, bliźniego. Pod sztandarem św. Floriana jesteście wzywani do pomocy w walce żywiołami ognia bądź wody. Woda i ogień są dla nas wielkim dobrodziejstwem, ale czasem stanowią też i wielkie zagrożenie.[...]

?Największy z was niech będzie waszym sługą? ? słyszymy dziś w Ewangelii.
Drodzy strażacy! Trzeba stale pielęgnować w życiu osobistymi społecznym tego ducha służby i służenia! Nawet w obliczu najtrudniejszych i najbardziej złożonych sytuacji nie porzucajcie postawy sługi. Bezinteresownego SŁUGI względem ludzi potrzebujących konkretnej pomocy. Ale to  dotyczy nie tylko strażaków, to również dotyczy nas wszystkich.?

Eucharystia zakończyła się uroczystym poświęceniem nowego samochodu, który WSP w Złocieńcu otrzymała w grudniu 2012 r.  Ksiądz proboszcz wzywając wstawiennictwo św. Floriana i patrona kierowców ? św. Krzysztofa, zawierzył Ich służbę, życząc bezpiecznych wyjazdów i powrotów.


 
03.05.2013r PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 05 maja 2013 18:24

03 maja 2013 r. - Uroczystość NMP Królowej Polski

 

"Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo,

Ty za nami przemów słowo, Maryjo..."

 

 

03 maja każdego roku w tym dniu obchodzimy święto narodowe i religijne. Od wieków też losy naszego kraju ściśle wiązały się z dziejami Kościoła. Szczególnie Matka Boża odgrywała ważną rolę w kształtowaniu się ducha patriotycznego i religijnego Narodu. Zawsze czuwała nad nami. Nie tylko w spokojnych latach, ale i w trudnych chwilach.

W  uroczystość  3 maja wpatrujemy się w Maryję ? Królową Polski, główną Patronkę naszego Narodu. W duchu aktu oddania naszych dziadów i ojców i my powierzaliśmy Jej wszystkie trudne osobiste sprawy, problemy naszych rodzin i naszej Ojczyzny.

Uroczystość ta posiadała również wymiar bardzo patriotyczny Była to bowiem kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Pamiętając o tym doniosłym wydarzeniu z naszej historii, polecaliśmy właśnie Maryi ? Królowej Polski, trudne budowanie demokracji w naszej Ojczyźnie. Mszy świętej o godzinie 11.00, odprawionej z udziałem Pocztu sztandarowego 2.BZ  i delegacji dowództwa brygady, przewodniczył proboszcz parafii ks. ppłk Sławomir Pałka.

W homilii proboszcz powiedział m.in. ?[...] A teraz spójrz w Twarz naszej Matki narodu, w Twarz Czarnej Pani z pociętym obliczem. Ileż ta Twarz mówi? Jak bardzo jest bolesna, smutna, załzawiona, ze szramami na dobrych matczynych policzkach. To wspaniały podarunek od jej dzieci.

A Ona od tylu wieków trwa wśród nas,  w Jasnogórskim Domu. Broni, troszczy się, wędruje po Ojczyźnie, boleje nad złem. Prosi i błaga o powrót, o przyjście do Syna... do Ojca. [?] Czym jest dla Polaków ?Królowa Polski? okazało się w peł  w okresie zaborów: Sanktuarium częstochowskie z obrazem Królowej Polski stało się duchową stolicą Polaków żyjących w trzech zaborczych państwach. Po odzyskaniu niepodległości pielgrzymi przybywają do Częstochowy, aby dziękować za dar wolności. Wyrazem wdzięczności narodu jest ustanowione w 1920 roku osobne Święto Matki Bożej Królowej Polski.[...]?


Poprawiony: poniedziałek, 13 maja 2013 09:00