Lipiec_2011r.
04-30.07.2011 r PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 04 sierpnia 2011 21:29

 

04 - 30.07.2011 r. - prace związane z wykonaniem DROGI KRZYŻOWEJ

? stacje I ? VII.


Przez cały miesiąc lipiec trwały prace w Naszym Kościele związane z wykonaniem pierwszej części Stacji Drogi Krzyżowej.

Postacie  to płaskorzeźby wykonane w drewnie dębowym o wysokości około 110 cm.  Są one  zawieszone nad drogą, wykonaną z czerwonego piaskowca, przypominającego bruk jerozolimski.

To dopiero pierwsza część Drogi Krzyżowej. Wykonanie drugiej części zaplanowane jest na początku 2012 r.

Autorem projektu i wykonawcą całości jest p. Longin Witczak, absolwent ASP  w Poznaniu.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej wprowadził do liturgii Kościoła św. Franciszek z Asyżu. Od tego czasu przestrzeń chrześcijańskiego sacrum zaczęto stygmatyzować stacjami tej Drogi, a ich twórcy starali się, na miarę najlepszych swych sił i umiejętności, ukazać dramat ostatecznego sponiewierania człowieka, ale - przecież - tylko fizycznego, bo uczłowieczony Bóg wziął w niej na swe barki cierpienie świata, aby dowodnie ukazać, że każdy z ludzi może zachować w sobie, pomimo słabości i strachu, potu i krwi, załamania i rozpaczy, Łaskę Wiary. Św. Franciszek żył wiele wieków po Chrystusie, ale Chrystusowe cierpienie było dla niego tak dojmująco rzeczywiste, że przeżywanie Drogi Krzyżowej naznaczyło jego ciało żywymi piętnami Męki. Było to wstrząsające uwspółcześnienie tortury haniebnej śmierci - bo ukrzyżowanie było wówczas jedną z kaźni najbardziej haniebnych - rozpoczynające trzydniową zapaść oczekiwania na Znak najwyższy dla człowieka od czasu, kiedy zaczął "czynić sobie ziemię poddaną".Poprawiony: wtorek, 16 sierpnia 2011 16:34
 
29.07.2011r

29.07.2011 r. - Msza święta z okazji Święta 2. Brygady Zmechanizowanej im. Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu.

 

W piątek ? 29 lipca br. o godzinie 09.00 w Kościele Garnizonowym p.w. św. Augustyna w Złocieńcu Rozpoczęła się Msza święta w intencji Brygady, dowództwa, żołnierzy i pracowników wojska. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. ppłk Sławomir Pałka ? proboszcz Parafii i kapelan Brygady, a współkoncelebransem był ks. Krzysztof Mazur ? proboszcz Parafii p.w. św. Jadwigi w Złocieńcu.


W Eucharystii uczestniczyli: Dowódca 2. BZ ? gen. bryg. Krzysztof Motacki, sztab, Poczet Sztandarowy i Kompania Honorowa Brygady oraz licznie przybyli żołnierze. Wśród zaproszonych gości miejsca w ławkach zajęli: p. Marta Potasińska, p. Barbara Jaszczyńska, p. Waldemar Włodarczyk ? Burmistrz Miasta i Gminy Złocieniec, p. Urszula Ptak ? Przewodnicząca Rady Miasta Złocieniec, p. Tadeusz Koźma ? radny, rodzeństwo -  Agnieszka i Bogusz Korpal, płk rez. Maksymilian Buczek.


W homilii, kapelan Brygady przypomniał postać patrona ? Marszałka Józefa Piłsudskiego, tak Go przywołując: Zatrzymajmy się  w dniu dzisiejszym, przez kilka chwil przy postaci twórcy Legionów, Marszałku Józefie Piłsudskim. Postaci wielkiej, gorącym patriocie, obrońcy granic, wielkim Polaku.


Ale tak jak każdy człowiek, miewał chwile zwątpienia, niepewności, strachu. Poznamy dziś Józefa Piłsudskiego, jako tego, który czasami wątpił  w swych rodaków, w to, co mogą wywalczyć i jak utrzymają to, co wywalczyli? Zawsze jednak gorąco wierzył, mimo wszystko, że zgoda, prawda i sprawiedliwość, pozwolą Polsce i Polakom utrzymać to, co odzyskali ? WOLNOŚĆ.


Drugą postacią, - kontynuował kaznodzieja ? o której chciałbym wspomnieć jest generał broni Włodzimierz  Potasiński były dowódca 2. BZ w latach 2003 ? 2004.


Tak o generale wspomina komandor Dariusz Wichniarek: ?Przyszedł wielki facet z wąsem. Spodobała mi się jego atletyczna postura i sprężysty chód. Z powodu tych wąsów oraz lekko przygarbionej sylwetki przypominał trochę Marszałka Piłsudskiego?. /.../ Bracia i siostry, wspominając dzisiaj Te dwie, jakże charyzmatyczne postacie, czy można się doszukać cech wspólnych? - pytał kaznodzieja.


Obaj  konsekwentnie podążali swoją drogą, nie bojąc się odpowiedzialności. W jednego i drugiego nikt nie wątpił, bo wszyscy wierzyli, że jak się czegoś podejmą, doprowadzą do końca. Emanowała z Nich pewność, charyzma, konsekwencja i nieustępliwość.


Kończąc homilię, Proboszcz Parafii przywołał słowa generała rezerwy Waldemara Skrzypczaka: ?Zapytałem po 10 kwietnia zaprzyjaźnionego duchownego, próbując zrozumieć, dlaczego tylu wspaniałych ludzi nam zabrano, co o tym sądzi? Powiedział: - Pan Bóg w chórze anielskim też chce mieć dobrych ludzi.?


Po kazaniu nastąpiła chwila w czasie której p. Marta Potasińska wraz  z gen. bryg. Krzysztofem Motackim, odsłoniła Tablicę poświęconą pamięci gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, a poświęcił Ją ks. ppłk Sławomir Pałka. We Mszy świętej udział wzięła i Ją uświetniła Orkiestra POW z Bydgoszczy.