Maj_2011r
08-05-2011r

 

Rocznica I Komunii świętej

 

 

??Błogosław nam dzisiaj Panie,
Boże ukryty w chlebie,
na zawsze z nami zostań
Proszę, Jezu Ciebie??


Odświętnie przystrojone Dzieci z trzecich klas Szkoły Podstawowej zebrały się 08 maja o godzinie 11.00, aby przypomnieć sobie dzień Pierwszej Komunii Świętej, przeżywając uroczyście Jego rocznicę. Przez ten rok mogły One lepiej poznać Pana Jezusa i Jego naukę poprzez uczestnictwo w Niedzielnej Mszy świętej, nabożeństwach oraz pierwszych piątkach miesiąca.
Dzieci przypomniały sobie Ten uroczysty dzień i na nowo odnowiły przyjaźń ze swoim Przyjacielem - Jezusem. Mając Jezusa w swoim sercu będą Go niosły do swoich domów, do Szkoły a przede wszystkim kochały drugiego człowieka, tak jak On.

W swojej homilii wygłoszonej do dzieci rocznicowych proboszcz parafii ks. Sławomir Pałka powiedział m.in. ?? Z miłości do nas, rok temu, Pan Jezus po raz pierwszy dał nam siebie pod postacią chleba. Dał nam siebie, abyśmy złączyli swoje życie  z życiem Bożym. Do tego wydarzenia przygotowywał nas i prowadził Duch Święty. Niech ta dzisiejsza Eucharystia, w rocznicę Pierwszej Komunii Świętej, będzie przede wszystkim dziękczynieniem Bogu za nasze pierwsze pełne uczestnictwo we Mszy świętej rok temu i za wszystkie Komunie święte w ciągu tego roku.??

 


 
03-05-2011r

03 maja 2011 r. - Uroczystość NMP Królowej Polski


"Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo,

Ty za nami przemów słowo, Maryjo..."


Co roku w tym dniu obchodzimy zarówno narodowe, jak i religijne święto. Od wieków też losy naszego kraju ściśle wiązały się z dziejami Kościoła. Szczególnie Matka Boża odgrywała ważną rolę w kształtowaniu się ducha patriotycznego i religijnego Narodu. Zawsze czuwała nad nami. Nie tylko w spokojnych latach,  ale i w trudnych chwilach.

Nie opuściła nas podczas "potopu szwedzkiego", w czasach zaborów, powstań i wojen. To właśnie Ona dodawała sił całemu Narodowi, jednoczyła go, zagrzewała do walki, jednocześnie wzywając do modlitwy. Jesteśmy Jej za to niezmiernie wdzięczni. Szczególnie w tym dniu wspominamy Jej zasługi i dziękujemy Jej za okazaną pomoc i łaski.

Dnia 1 kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz uroczystym aktem oddał kraj pod opiekę Matki Bożej, obierając Ją Królową Polski. Święto Królowej Polski, ustanowione przez św. Piusa X dla archidiecezji lwowskiej, papież Pius XI rozszerzył na całą Polskę w roku 1924. Papież Jan XXIII ogłosił Najświętszą Maryję Pannę, Królową Polski, główną Patronką kraju razem ze świętymi biskupami i męczennikami Stanisławem i Wojciechem. Jest obchodzone 3 maja na pamiątkę uchwalenia pierwszej Polskiej Konstytucji, która realizowała część lwowskich ślubów Króla Jana Kazimierza.

Wielu wiernych Parafii wojskowej w Złocieńcu uczestniczyło we wtorek  - 3 Maja w uroczystościach Święta Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

Mszy świętej o godzinie 11.00, odprawionej z udziałem ppłk dypl. Piotra Trytka, który reprezentował Dowództwo Brygady oraz Pocztu Sztandarowego, przewodniczył proboszcz parafii ks. ppłk Sławomir Pałka.

W homilii proboszcz powiedział m.in. ??Niech wspomnienie na Konstytucję 3 Maja, ową "ostatnią wolę konającej Ojczyzny" stanie się dla nas impulsem do czynienia dobra. Każdy z nas zdolny jest zmieniać świat wokół siebie, czynić go lepszym??

 

 
01-05-2011r

01 maja 2011 r. - I Komunia Święta

 

W Święto Miłosierdzia Bożego i w dniu Beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II w Parafii Wojskowej w Złocieńcu o godzinie 11.00  grupa 12 dzieci przyjęła  po raz pierwszy do swego serca Pana Jezusa w Komunii Świętej. To był najpiękniejszy DZIEŃ, CHWILA po całorocznych przygotowaniach.

Uroczystość rozpoczęła się na przed Kościołem, gdzie na schodach zgromadziły się dzieci pierwszokomunijne  wraz z rodzicami chrzestnymi i krewnymi. Tam powitał Je ks. kan ppłk Sławomir Pałka, zapraszając do wspólnej modlitwy i pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Dzieci poprosiły swoich rodziców o błogosławieństwo, a następnie ks. Proboszcz  w uroczystej procesji wprowadził do świątyni, gdzie rozpoczęła się Msza św. w intencji dzieci pierwszokomunijnych.

Podczas dziękczynienia dzieci podziękowały rodzicom, ks. Proboszczowi oraz nauczycielom i katechetom za przygotowanie do przyjęcia Daru Eucharystii, a także modliły się o dalsze życie według Przykazań Bożych.

Na zakończenie Uroczystości dzieci wraz z księdzem Proboszczem ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia, a dla zaproszonych gości, dzieci zabrały do domów poświęcone chlebki, aby się tym darem podzielić z Nimi.

Pan Bóg darzył wszystkim w tym dniu, ponieważ było piękne słońce, buzie uśmiechnięte, a dzieci  były dobrze przygotowane. Towarzyszył oczywiście stres, ale wszyscy zmobilizowali  się i cała Liturgia z najważniejszą częścią Komunii Świętej wypadła bardzo dobrze. Wszystko to pomogło w pięknym przeżyciu i modlitwie.