03.05.2013r PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 05 maja 2013 18:24

03 maja 2013 r. - Uroczystość NMP Królowej Polski

 

"Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo,

Ty za nami przemów słowo, Maryjo..."

 

 

03 maja każdego roku w tym dniu obchodzimy święto narodowe i religijne. Od wieków też losy naszego kraju ściśle wiązały się z dziejami Kościoła. Szczególnie Matka Boża odgrywała ważną rolę w kształtowaniu się ducha patriotycznego i religijnego Narodu. Zawsze czuwała nad nami. Nie tylko w spokojnych latach, ale i w trudnych chwilach.

W  uroczystość  3 maja wpatrujemy się w Maryję ? Królową Polski, główną Patronkę naszego Narodu. W duchu aktu oddania naszych dziadów i ojców i my powierzaliśmy Jej wszystkie trudne osobiste sprawy, problemy naszych rodzin i naszej Ojczyzny.

Uroczystość ta posiadała również wymiar bardzo patriotyczny Była to bowiem kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Pamiętając o tym doniosłym wydarzeniu z naszej historii, polecaliśmy właśnie Maryi ? Królowej Polski, trudne budowanie demokracji w naszej Ojczyźnie. Mszy świętej o godzinie 11.00, odprawionej z udziałem Pocztu sztandarowego 2.BZ  i delegacji dowództwa brygady, przewodniczył proboszcz parafii ks. ppłk Sławomir Pałka.

W homilii proboszcz powiedział m.in. ?[...] A teraz spójrz w Twarz naszej Matki narodu, w Twarz Czarnej Pani z pociętym obliczem. Ileż ta Twarz mówi? Jak bardzo jest bolesna, smutna, załzawiona, ze szramami na dobrych matczynych policzkach. To wspaniały podarunek od jej dzieci.

A Ona od tylu wieków trwa wśród nas,  w Jasnogórskim Domu. Broni, troszczy się, wędruje po Ojczyźnie, boleje nad złem. Prosi i błaga o powrót, o przyjście do Syna... do Ojca. [?] Czym jest dla Polaków ?Królowa Polski? okazało się w peł  w okresie zaborów: Sanktuarium częstochowskie z obrazem Królowej Polski stało się duchową stolicą Polaków żyjących w trzech zaborczych państwach. Po odzyskaniu niepodległości pielgrzymi przybywają do Częstochowy, aby dziękować za dar wolności. Wyrazem wdzięczności narodu jest ustanowione w 1920 roku osobne Święto Matki Bożej Królowej Polski.[...]?


Poprawiony: poniedziałek, 13 maja 2013 09:00