11.11.2012 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 06 grudnia 2012 17:40

11 listopada 2012 ? Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

?Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie

Jedno wiem tylko:

sprawiedliwość będzie?

Jedno wiem tylko: Polska zmartwychwstanie". /Zygmunt Krasiński/


94 lata temu, 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później przekazała mu całą władzę cywilną. Dzień 11 listopada został w 1937 r. oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą. W historii Polski jest wiele momentów, z których możemy być szczególnie dumni, o których pamięć powinniśmy przekazywać następnym pokoleniom. Taką chwalebną chwilą w dziejach naszej Ojczyzny jest odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli.

Tegoroczne  obchody Narodowego Święta  Niepodległości w Kościele Garnizonowym p.w. Św. Augustyna  rozpoczęły się o godz. 11.00 Uroczystą Mszą świętą za poległych  w obronie naszej Ojczyzny. W uroczystym przeżywaniu tego Święta zebranym parafianom towarzyszył Poczet Sztandarowy 2. BZ. Swoją obecnością zaszczycił nas także Dowódca Brygady ? płk dypl. Andrzej Kuśnierek wraz  z delegacją Brygady, która nosi zaszczytną nazwę: imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Mszę świętą odprawił i homilią wygłosił proboszcz Parafii ? ks. ppłk Sławomir Pałka, który w swojej homilii zwrócił się do słuchaczy: ?  W dniu Święta Niepodległości do modlitewnego apelu pamięci wzywamy tych, których walka, praca i modlitwa, torowały drogę do polskiej wolności. To oni stali się narzędziem Bożej Opatrzności. W obliczu nieszczęść i klęsk nie zgasili ducha. Nie poddali się pod jarzmo niewoli?. [?] ?Dzień ? symbol długiej, trudnej ale zwycięskiej drogi. Od tamtego dnia poczęło się liczyć czas polskiej wolności. Wywalczonej, wymodlonej, wymarzonej.

W trudzie, znoju, niepokoju, społecznych napięciach, walkach o granice, powstawała, by żyć ? Polska, ojczyzna Polaków. Najjaśniejsza Rzeczypospolita?.Poprawiony: czwartek, 06 grudnia 2012 17:49