06.04.2012r

06 kwietnia 2012 r.  - Wielki PiątekWielki Piątek to dzień, w którym ponad dwa tysiące lat temu Pan Jezus został umęczony, ukrzyżowany i zabity. Tego dnia w Kościele katolickim nie sprawuje się Mszy świętej. Jest za to niezwykle uroczysta Liturgia Męki Pańskiej z czytaniami z Pisma Świętego, rozważaniami, adoracją Krzyża, Komunią świętą, wreszcie ? z przeniesieniem Ciała Chrystusa do symbolicznego Grobu Pańskiego.
Liturgia Wielkopiątkowa w Naszym Kościele Parafialnym poprzedzona była ostatnią Drogą Krzyżową, która rozpoczęła się o godzinie 16.30, a poprowadził ją i przeszedł alumn Michał Wiśniewski.

Na początku Wielkopiątkowej Liturgii, która rozpoczęła się o godzinie 17.00, ksiądz proboszcz legł przed Ołtarzem, aby w zupełnej ciszy kontemplować Ofiarę życia, jaką za nasze grzechy poniósł Jezus Chrystus. Jest to również symbol oddania czci i szacunku Ołtarzowi, na którym sprawowana jest Eucharystia. Pozostali uczestnicy Liturgii przyjęli postawę klęczącą.

Czytania z Pisma Świętego tego dnia uświadamiają wiernym, że Misję Zbawiciela Bóg zapowiadał od dawna ?przez usta swoich świętych proroków?. Odczytana została także Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

Istotną częścią Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek jest przyniesienie przez przewodniczącego obrzędu Krzyża Pańskiego, który ? aż do sobotniej Wigilii Paschalnej ? jest adorowany przez wiernych.

Także w naszej wojskowej Świątyni wszyscy uczestnicy Liturgii ustawili się przed  Drzewem Krzyża z figurą Ukrzyżowanego, aby ucałować Znak Męki Pańskiej.

Adoracji towarzyszył śpiew pieśni pasyjnych bez udziału organów ? w Wielki Piątek bowiem w kościołach nie brzmią żadne instrumenty. Wierni mieli także okazję przyjąć komunię świętą konsekrowaną podczas czwartkowej Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej.

Po adoracji Krzyża parafianie uczestniczyli w poświęceniu wszystkich stacji nowej Drogi Krzyżowej, które stanowią kolejny etap prac wykończeniowych kościoła p.w. św. Augustyna.

Na stacje drogi krzyżowej nasza wspólnota oczekiwała dość długo.  Warto jednak było czekać. Stacje, są nietuzinkowe i stanowią nie tylko dzieło sztuki, lecz także oddają wrażliwość artysty na sacrum.

Kulminacyjnym momentem Wielkopiątkowej Liturgii było procesyjne przeniesienie Hostii z ołtarza do symbolicznego Grobu Pańskiego. Tu Najświętszy Sakrament pozostał aż do Poranka Wielkanocnego, adorowany przez wiernych, którzy nawiedzali świątynię w Wielką Sobotę.