05.04.2012r

05 kwietnia 2012 r.  - Wielki Czwartek

 

 

Wielki Czwartek, to dzień upamiętniający Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus zapowiedział swoją rychłą śmierć. To dzień ustanowienia Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. Dziękujemy za Jezusa, który przychodzi do nas pod postacią chleba i wina i za to, że w ten sposób pozostał z nami przez wszystkie dni. Dziękujemy też za kapłanów, dzięki którym dzieje się tyle dobra w Kościele.

Puste tabernakulum, uboższa oprawa muzyczna, kołatki zamiast dzwonków, które zabrzmiały jedynie podczas hymnu ?Chwała na wysokości Bogu!?

- to charakterystyczne elementy tej jedynej Mszy świętej sprawowanej w Wielki Czwartek w większości kościołów.

- ? ?Dziwna to Ewangelia, choć to Msza Wieczerzy Pańskiej, nie ma o tym wydarzeniu z wieczernika ani słowa?? ? mówił w homilii ksiądz Proboszcz, zwracając uwagę na to,  co szczególnie istotne w Bożym przekazie. Gest Jezusa Chrystusa, który ? świadom czekającej Go Męki i śmierci krzyżowej, umył swoim uczniom nogi, dając im przykład, jak mają postępować - nie tylko oni, lecz także wszyscy, którzy poszli za głosem Pana na przestrzeni minionych ponad dwóch tysięcy lat. W sumie ? to wezwanie szczególnie dla księży, ale nie tylko. To wzór dla każdego z nas.

W naszym Kościele parafialnym, w tym dniu została odprawiona uroczysta Msza św. o godzinie 17.00, która rozpoczęła Triduum Paschalne. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Sławomir Pałka, a przy Ołtarzu Pańskim służył Nasz alumn Michał Wiśniewski, który jest studentem IV roku WSD w Koszalinie.

Liturgia Wieczerzy Pańskiej kończy się procesją przeniesienia Ciała Chrystusa do Kaplicy Adoracyjnej - Ciemnicy, gdzie Pan Jezus będzie wielbiony przez wiernych.