03-05-2011r

03 maja 2011 r. - Uroczystość NMP Królowej Polski


"Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo,

Ty za nami przemów słowo, Maryjo..."


Co roku w tym dniu obchodzimy zarówno narodowe, jak i religijne święto. Od wieków też losy naszego kraju ściśle wiązały się z dziejami Kościoła. Szczególnie Matka Boża odgrywała ważną rolę w kształtowaniu się ducha patriotycznego i religijnego Narodu. Zawsze czuwała nad nami. Nie tylko w spokojnych latach,  ale i w trudnych chwilach.

Nie opuściła nas podczas "potopu szwedzkiego", w czasach zaborów, powstań i wojen. To właśnie Ona dodawała sił całemu Narodowi, jednoczyła go, zagrzewała do walki, jednocześnie wzywając do modlitwy. Jesteśmy Jej za to niezmiernie wdzięczni. Szczególnie w tym dniu wspominamy Jej zasługi i dziękujemy Jej za okazaną pomoc i łaski.

Dnia 1 kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz uroczystym aktem oddał kraj pod opiekę Matki Bożej, obierając Ją Królową Polski. Święto Królowej Polski, ustanowione przez św. Piusa X dla archidiecezji lwowskiej, papież Pius XI rozszerzył na całą Polskę w roku 1924. Papież Jan XXIII ogłosił Najświętszą Maryję Pannę, Królową Polski, główną Patronką kraju razem ze świętymi biskupami i męczennikami Stanisławem i Wojciechem. Jest obchodzone 3 maja na pamiątkę uchwalenia pierwszej Polskiej Konstytucji, która realizowała część lwowskich ślubów Króla Jana Kazimierza.

Wielu wiernych Parafii wojskowej w Złocieńcu uczestniczyło we wtorek  - 3 Maja w uroczystościach Święta Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

Mszy świętej o godzinie 11.00, odprawionej z udziałem ppłk dypl. Piotra Trytka, który reprezentował Dowództwo Brygady oraz Pocztu Sztandarowego, przewodniczył proboszcz parafii ks. ppłk Sławomir Pałka.

W homilii proboszcz powiedział m.in. ??Niech wspomnienie na Konstytucję 3 Maja, ową "ostatnią wolę konającej Ojczyzny" stanie się dla nas impulsem do czynienia dobra. Każdy z nas zdolny jest zmieniać świat wokół siebie, czynić go lepszym??