21-04-2011r

21 kwietnia 2011 r. - Wielki Czwartek

Dzisiaj Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego wspominamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek Liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz Kapłaństwa.

Msza św. ma charakter bardzo uroczysty. Jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa. Ostania Wieczerza, którą Jezus spożywał z Apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną, przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Wszystkie gesty i słowa Jezusa, błogosławieństwo chleba i wina nawiązują do żydowskiej tradycji.

Jednak Chrystus nadał Tej Uczcie nowy sens. Mówiąc, że poświęcony chleb jest Jego Ciałem, a wino Jego Krwią, ustanowił Eucharystię. Równocześnie, nakazał apostołom: "To czyńcie na Moją pamiątkę". Tradycja upatruje w tych słowach ustanowienie  kapłaństwa, szczególne włączenie apostołów i ich następców w jedyne kapłaństwo Chrystusa.

Po Mszy św. rusza procesja do tzw. ciemnicy. Tam rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza, aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.

Tego dnia o godzinie 17.00 w Naszym Kościele rozpoczęły się uroczystości Wielkiego Czwartku, które miały charakter bardzo uroczysty. W swoim kazaniu proboszcz Parafii ks. Sławomir Pałka powiedział m. in., ?że zgromadziliśmy się w Naszym Parafialnym Wieczerniku, aby celebrować pamiątkę tamtych wydarzeń, aby w nich sakramentalnie uczestniczyć. Nasza uwaga musi koncentrować się na dziękczynieniu za dar Eucharystii i Kapłaństwa. Dziękujmy za to, że Jezus Chrystus jest z nami i że możemy przyjmować go w Komunii świętej?.