17-04-2011r

 

17 kwietnia 2011 r. - Niedziela Męki Pańskiej


Szósta Niedziela Wielkiego Postu, nazywana Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Liturgia Kościoła wspomina uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, a także rozważa Jego Mękę.

O wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy wspominają wszyscy czterej Ewangeliści. Ta niedziela przygotowuje wiernych do Paschy Pana. W Niedzielę Palmową ma miejsce obrzęd poświęcenia palm i uroczysta procesja do kościoła. Zwyczaj święcenia palm po raz pierwszy pojawił się ok. VII w.  na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej.

Poświęcone tego dnia w kościele palmy, wierni zabierają do swoich domów i zawieszają najczęściej pod krzyżem. Ten zwyczaj pojawił się w XI wieku. Ma to z jednej strony przypominać zwycięstwo Chrystusa, a z drugiej wypraszać Boże błogosławieństwo dla domowników. Popiół z tych palm  w następnym roku zostanie poświęcony i użyty w obrzędzie Środy Popielcowej.

Tego dnia także w Naszej Woskowej parafii podczas Mszy Świętych o godzinie 9.30 i 11.00 Uroczystości Niedzieli Palmowej przybliżyły Nas do przeżyć Zmartwychwstania Pańskiego - punktu kulminacyjnego w całej historii zbawienia. Wielki tydzień rozpoczął się w atmosferze triumfu.

Podczas każdej Mszy Św. czytany był  opis Męki Pańskiej według relacji Mateusza. Męka i śmierć krzyżowa Jezusa jest źródłem naszego życia i zbawienia. Niech więc nasze dziękczynienie, które dzisiaj składaliśmy, będzie wyrazem naszej wiary i wdzięczności za ofiarę Syna Bożego na krzyżu i na Tym ołtarzu.