10-04-2011r

 

 

10 kwietnia 2011 r. - 1. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej


10 kwietnia 2011 r. w pierwszą rocznicę katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w parafii Wojskowej p.w. św. Augustyna w Złocieńcu została odprawiona Uroczysta Msza św. w intencji ofiar katastrofy. Podczas Mszy św. zostały odsłonięte i poświęcone tablice ku pamięci Ks. Bp gen. broni Tadeusza Płoskiego ? Biskupa Polowego i Ks. płk Jana Osińskiego - sekretarza Biskupa Polowego, którzy zginęli w tej katastrofie. W Rocznicowej Eucharystii uczestniczył płk dypl. Mirosław Polasik ? p.o. Dowódcy 2.BZ, Poczet Sztandarowy i asysta 2.BZ oraz mjr Grzegorz Romanowski ? szef sekcji wychowawczej 2.BZ.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowych tablic była okazją   do modlitwy w intencji wszystkich tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej, a szczególnie Biskupa Polowego Tadeusza Płoskiego i Jego Sekretarza ks. Jana Osińskiego.

96  osób pielgrzymowało do  Katynia. To właśnie tam, przy grobach naszych męczeńskich Rodaków wszystko miało się zacząć od Eucharystii, od komunii z Jezusem Chrystusem. Z tego względu był tam Biskup Polowy Tadeusz i Jego sekretarz ks. Jan.

Nasi Rodacy byli tam na służbie, służbie Rzeczypospolitej, w trosce  o pamięć historyczną, o duchowe, kulturowe i materialne dziedzictwo.

Pragnęli dać świadectwo wierności, tym wartościom i tym zasadom, dzięki którym Polska nie zginęła, a ich wyrazicieli doczesne szczątki znalazły się w Katyńskim Lesie, gdzie przez całe lata nie mógł stanąć krzyż.

Wszyscy  uczestnicy tej pielgrzymki pragnęli zadośćuczynić potrzebom

serc i spełnić oczekiwania poety:

"A po tych wszystkich, którzy szli przed nami

Z krzykiem "Ojczyzna" - i z męką szaloną,

A po tych wszystkich, co ginęli sami,

Aby nas zbawić swoją krwią czerwoną,

Za śmierć dla jutra, za ten lot słoneczny,

O Polsko! Odmów: "Odpoczynek wieczny!..."

/Pacierz za zmarłych,  A. Oppman/.

 

W homilii ks. ppłk Sławomir Pałka ? proboszcz Parafii mówił: ?Więc, Polsko, jesteśmy. Modlimy się. Pamiętamy i nie tylko z racji kolejnej tablicy jaką poświęcamy. Będziemy pamiętali z potrzeby serc, ze względu na wielkość ofiary. A wielkość ofiary, już nie pierwszy raz, najpewniej krzyżami się mierzy. Tych krzyży w Naszej Ojczyźnie przybyło nam wiele.

Niech nazwisko Biskupa i Jego sekretarza przypominają Nam o miłości  do Ojczyzny i naszej więzi z tymi, którzy w Bogu odnaleźli wieczny pokój:

"Tułaczka moja już dobiegła kresu,

Dla moich oczu słońce ziemi zgasło,

W Tobie mój Boże, znajdę pokój wieczny,

Ty będziesz dla mnie niegasnącym światłem".

/s. M. Imelda/


Po homilii, aktu odsłonięcia  tablic dokonał  płk dypl. Mirosław Polasik ? p.o. Dowódcy 2.BZ, a następnie proboszcz Parafii  - ks. ppłk Sławomir Pałka odmówił modlitwę i poświęcił je. We wspólnej modlitwie uczestniczyli licznie zebrani parafianie.

Wspomnienie w pierwszą rocznicę śmierci śp. ks. Bp gen. broni Tadeusza Płoskiego i ks. płk Jana Osińskiego: